• Şehit Osman Avcı Mah. Malazgirt 1071 Cad. No:46/A İç Kapı No:11 Etimesgut Ankara
 • 0 555 140 49 96
  0 312 999 49 96
 • 7/24

Minik Dostlarımız İçin Tehlikeli Olabilecek Besin Maddeleri

 

Köpek ve kedi dostlarımız için toksik(zehirli) etki oluşturabilecek birçok besin maddesi bulunmaktadır. Bu besin maddelerinin birçoğu günlük hayatımızda sıkla tükettiğimiz öğeler olup minik dostlarımızın kolayca ulaşabileceği ve onların hayatlarını riske atabilecek türde öğelerdir. Minik dostlarımızı bu tehlikeden korumak için tüketmemeleri gereken besin maddelerine burada bulabilirsiniz.

 

LÜTFEN BU BESİN MADDELERİNE DİKKAT EDELİM VE MİNİK DOSTLARIMIZIN TÜKETMELERİNE ENGEL OLALIM!!!!!

 

 1. ÇİKOLATA ÇAY VE KAHVE

Çikolatanın içinde bulunan teobromin, çay ve kahvenin ise içinde bulunan kafein maddesi köpeğinizin kalp, damar ve merkezi sinir sistemine ciddi zararlar verir. Az miktarda bile olsa bu gıdaları vermekten kaçının.

 1. Avokado

Avokadonun yaprakları, meyvenin etli kısmı ve hatta tohumları bile değerli dostunuz için büyük tehlike taşımaktadır. Avokadonun içeriğinde bulanan persin, patinizde solunum sıkıntısı, kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına neden olur.Aşırı tüketildiği taktirde ise ölümle sonuçlanan zehirlenmelere yol açabilir.

 1. Küflü ve Bozulmuş Gıdalar

Çürümekte olan ve küflenmiş gıdalar içerdiği yüksek oranda toksin nedeniyle kedi ve köpeğinizin hassas bünyesini etkileyerek ishale ve kusmaya neden olur. Ayrıca, küflenmiş ve bozulmuş gıdalar birçok organa da hasar verebilen ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

 

 1. Soğan ve Sarımsak

Pişmiş, çiğ veya toz fark etmeksizin, soğan ve sarımsak güçlü bir toksiktir. Soğan ve sarımsağın içinde bulunan Disulfide’ler ve Sulfoxide’ler dostunuzun kırımızı kan hücrelerini hasara uğratarak anemi olmalarına neden olur.

 

 1. Yaş ve Kuru Üzüm

Kuru ve yaş üzüm, içerdiği toksin nedeni ile köpeğinizin kusmasına, ishal ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmasına neden olur.

 

 1. Mantarlar

Özellikle yabani mantarlar, dostunuzun birçok sistemini etkileyerek ciddi sağlık sorunlarına yol açan toksinlere sahiptir.Minik dostunuz mantar tükettiği takdirde böbrek rahatsızlıkları, ishal, kusma, koma ve ölümle sonuçlanabilen zehirlenmeler görülebilir.

 

 1. Çiğ Yumurta

Çiğ yumurtanın içeriğinde ki “Avidin” enzimi, biotinin (B7 vitamini) emilimini engeller. Biotinin eksikliği durumunda minik dostunuzda tüy ve deri sağlığında bozulmalar görülür. Ayrıca, çiğ yumurtada bulunan Salmonella bakterisi değerli dostunuzun zehirlenmesine neden olabilir.

 

 

 

 1. Şekerli Gıdalar ve İçecekler

Şekerli gıdalar ve içecekler kedi ve köpeğinizde diş hastalığına ve diyabete sebebiyet verebilir. Ayrıca, şekerli gıdalar fazla tüketildiği takdirde iç organların ciddi bir şekilde hasar görmesine sebep olur.

 

 1. Çiğ Et ve Çiğ Balık

Çiğ et ve çiğ balık, gıda zehirlenmelerine yol açabilen bakteriler içerebilir. Dostunuzun çiğ balık ile beslenmesi durumunda ‘’Tiamin (B1 Vitamini)” yetersizliği görülür. Tiamin eksikliği, değerli patinizde epilepsiye ve iştahsızlığa, aşırıya kaçıldığında ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

 1. Ciğer

Değerli dostunuz fazla miktarda ciğer tükettiğinde vücudu yoğun miktarda A vitaminine maruz kalır. Patili dostumuz A vitamininin emilimini hızlı bir şekilde gerçekleştirilemez ve böylece A vitamini zehirlenmesi ortaya çıkar. Bunula birlikte, dostunuzun iskelet sisteminde ciddi problemlere neden olabilir.

 1. Kemikler ve Kılçıklar

Dostunuz tarafından parçalanan kemikler ve kılçıklar dostunuzun hassas sindirim sisteminde adeta bir cam parçası gibi dolaşır. Bunun sonucunda, yemek borularında ve midelerde yırtılmalar görülebilir.

 

 1. Alkol ve Tütün

Alkol ve tütün içeren ürünler patili dostlarınız da ciddi zehirlenmelere yol açarak hayati tehlikelere sebebiyet verir.